SSA-LXB20G14Y3I3W
DigiKey Part Number
SSA-LXB20G14Y3I3W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSA-LXB20G14Y3I3W
Description
LED CBI 5.08X1.78MM 20SEG G/R/Y
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Circuit Board Indicator LED Circuit Board Indicator Bar - 20 Wide, DIP Green, Red, Yellow Diffused, White 2.2V Green, 2.1V Yellow, 2V Red 20mA Green, 20mA Yellow, 20mA Red Rectangle with Flat Top 5.08mm x 1.78mm Through Hole
Category
Millicandela Rating
7mcd Green, 7mcd Red, 7mcd Yellow
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Viewing Angle
160°
Packaging
Bulk
Lens Type
Diffused, White
Part Status
Active
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Color
Green, Red, Yellow
Lens Size
5.08mm x 1.78mm
Wavelength - Peak
565nm, 585nm, 635nm
Voltage Rating
2.2V Green, 2.1V Yellow, 2V Red
Configuration
Bar - 20 Wide, DIP
Mounting Type
Through Hole
Current
20mA Green, 20mA Yellow, 20mA Red