LDQ-M282RI
DigiKey Part Number
67-1428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDQ-M282RI
Description
DISP 7SEG 0.28" QUAD GRN 12DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 4 Character Common Anode 2.2V 10mA 0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm) 12-DIP (0.300", 7.62mm)
Category
Color
Green
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
2.2mcd
Number of Characters
4
Wavelength - Peak
565nm
Size / Dimension
0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
Power Dissipation (Max)
105mW
Digit/Alpha Size
0.28" (7.00mm)
Package / Case
12-DIP (0.300", 7.62mm)