V480LA80BPX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 095
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V480LA80BPX1347
DigiKey Part Number
V480LA80BPX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V480LA80BPX1347
Description
VARISTOR 732.5V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
732.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
790 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
180J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
550 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
480 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
640 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
732.5 V