V120CH8T
DigiKey Part Number
F3460TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3460CT-ND - Cut Tape (CT)
F3460DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120CH8T
Description
VARISTOR 120V 250A 2SMD NO LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Typ)
120 V