TPSMA6L13A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPSMA6L13A |
Description | TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO221AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 21.5V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPSMA6L13A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V | Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads |
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V |