TMOV14RP420EL2T7
DigiKey Part Number
F11659TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11659CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP420EL2T7
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Energy
160J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Package / Case
Disc 14mm