TMOV14RP320E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1 015
Datasheet
510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP320E
DigiKey Part Number
F4020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP320E
Description
VARISTOR 510V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Energy
136J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
380 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Package / Case
Disc 14mm