SZ5KASMC15AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ5KASMC15AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ5KASMC15AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ5KASMC15AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ5KASMC15AT3G
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 204.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
204.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V