SPXI020.L
DigiKey Part Number
5666-SPXI020.L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXI020.L
Description
FUSE CRTRDGE 20A 1.5KVDC INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Free Hanging (In-Line)
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
15kA
Size / Dimension
0.406" Dia x 3.475" L (10.31mm x 88.27mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
701.0
Current Rating (Amps)
20A
DC Cold Resistance
0.0085 Ohms