SMDLCE18-HR
DigiKey Part Number
18-SMDLCE18-HRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMDLCE18-HRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMDLCE18-HRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDLCE18-HR
Description
TVS DIODE 18VWM 30.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30.2V Clamp 102.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
50pF @ 1MHz (Max)
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30.2V