SMDJ51CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO
YAGEO
82.4V Clamp 36.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ51CA-HR
DigiKey Part Number
SMDJ51CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ51CA-HR
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V