SMCJ43CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 10 097
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
69.4V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ43CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ43CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43CA-HR
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V