SM36-02HTG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SM36-02HTG |
Description | TVS DIODE 36VWM 52VC SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 52V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 400W |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Capacitance @ Frequency 50pF @ 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 52V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs) |