SESD0402X1BN-0010-098 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SESD0402X1BN-0010-098 |
Description | TVS DIODE 7VWM 10VC 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10V (Typ) Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Series | Applications HDMI |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 0.1pF @ 3GHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Bidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 9.8V (Typ) | Package / Case 2-XDFN |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10V (Typ) | Supplier Device Package |