SESD0402X1BN-0010-098
DigiKey Part Number
SESD0402X1BN-0010-098TR-ND - Tape & Reel (TR)
SESD0402X1BN-0010-098CT-ND - Cut Tape (CT)
SESD0402X1BN-0010-098DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SESD0402X1BN-0010-098
Description
TVS DIODE 7VWM 10VC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10V (Typ) Clamp 2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency
0.1pF @ 3GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
9.8V (Typ)
Package / Case
2-XDFN
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10V (Typ)