PSR073DL0630X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR073DL0630X-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR073DL0630X |
Description | FUSE SQUARE 630A 1.3KVAC/1KVDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 630A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Approval Agency CCC, CE, cURus, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 630A | Size / Dimension 2.882" L x 2.894" W x 3.130" H (73.20mm x 73.50mm x 79.50mm) |