PSR033US0800X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR033US0800X-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR033US0800X |
Description | FUSE SQUARE 800A 700VAC/600VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 800A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 600 VDC |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 800A | Size / Dimension 1.937" L x 2.894" W x 3.130" H (49.20mm x 73.50mm x 79.50mm) |
Voltage Rating - AC 700 VAC | Melting I²t 84691.0 |