PSR032UL0630X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR032UL0630X-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR032UL0630X |
Description | FUSE SQUARE 630A 700VAC/600VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 630A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 600 VDC |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Approval Agency CE, cURus, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 630A | Size / Dimension 1.898" L x 2.362" W x 2.598" H (48.20mm x 60.00mm x 66.00mm) |
Voltage Rating - AC 700 VAC | Melting I²t 34790.0 |