LTKAK10-058C-TP
DigiKey Part Number
F7089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTKAK10-058C-TP
Description
TVS DIODE 58VWM 110V SMTO218 TAB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-218 Tab
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
110V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tube
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
8500pF @ 10kHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
64V