15KPA30CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11 183
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
50.7V Clamp 297.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA30CA-B
DigiKey Part Number
15KPA30CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA30CA-B
Description
TVS DIODE 30VWM 50.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA30CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
297.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.51V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50.7V