15KPA120A
DigiKey Part Number
15KPA120ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA120ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA120A
Description
TVS DIODE 120VWM 192.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
192.3V Clamp 78.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA120A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
134V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
192.3V