1206L075/13.2WR
DigiKey Part Number
1206L075/13.2WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1206L075/13.2WRCT-ND - Cut Tape (CT)
1206L075/13.2WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L075/13.2WR
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L075/13.2WR Models
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
13.2V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A