023303.5MXBP
DigiKey Part Number
023303.5MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
023303.5MXBP
Description
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Medium Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
36.275
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0322 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V