PSR031US0250Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR031US0250Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR031US0250Z |
Description | FUSE SQUARE 250A 700VAC/600VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 600 VDC |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Approval Agency CE, cURus, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 250A | Size / Dimension 1.898" L x 2.028" W x 2.264" H (48.20mm x 51.50mm x 57.50mm) |
Voltage Rating - AC 700 VAC | Melting I²t 3789.0 |