LFR251001CID
DigiKey Part Number
5666-LFR251001CID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFR251001CID
Description
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 100 A 250V 1 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
100 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class R Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Box
Fuseholder Type
Block
Part Status
Active
Number of Circuits
1
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
1.063" Dia x 5.874" L (27mm x 149.2mm)