0JTD400.X
DigiKey Part Number
5666-0JTD400.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD400.X
Description
FUSE CRTRDGE 400A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Class
J
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps)
400A
Size / Dimension
2.000" Dia x 3.374" L (50.80mm x 85.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC