DCNLEV100-CAN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sensata-Gigavac Clean Energy
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
Littelfuse High-Voltage DC Contactor Relays
DCNLEV100-CAN
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV100-CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV100-CAN
Description
DC CONTACTOR 100A 750V 24VIN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
750VDC - Nom
Coil Resistance
96Ohms