DCNLB400NB48
DigiKey Part Number
5346-DCNLB400NB48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLB400NB48
Description
DC CONTACTOR CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NC (1 Form B) 400 A 48VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCNLB400NB48 Models
Category
Contact Rating (Current)
400 A
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Switching Voltage
60VDC - Max
Series
Termination Style
Stud
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Must Operate Voltage
30 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
4 VDC
Coil Voltage
48VDC