DCNLB100NB48
DigiKey Part Number
5346-DCNLB100NB48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLB100NB48
Description
CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NC (1 Form B) 100 A 48VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCNLB100NB48 Models
Category
Switching Voltage
60VDC - Max
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Termination Style
Stud
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
30 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
50 ms
Coil Voltage
48VDC
Release Time
50 ms
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Coil Power
11W
Contact Rating (Current)
100 A