29F0528-0T0-10
DigiKey Part Number
240-2496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
29F0528-0T0-10
Description
FERRITE BEAD 342 OHM 10THD 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
342 Ohms @ 100 MHz 5 Power Line Ferrite Bead 10-THD 10A 10mOhm
EDA/CAD Models
29F0528-0T0-10 Models
Category
Current Rating (Max)
10A
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
10-THD
Mounting Type
Through Hole
Height (Max)
0.416" (10.57mm)
Number of Lines
5
Size / Dimension
0.528" L x 0.428" W (13.42mm x 10.88mm)
Impedance @ Frequency
342 Ohms @ 100 MHz