28R1496-000
DigiKey Part Number
28R1496-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28R1496-000
Description
FERRITE CORE 239 OHM SOLID
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid Free Hanging Ferrite Core 239Ohm @ 100MHz ID 1.181" W x 0.049" H (30.00mm x 1.25mm) OD 1.496" W x 0.364" H (38.00mm x 9.25mm) Length 0.984" (25.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
28R1496-000 Models
Category
Impedance @ Frequency
239Ohm @ 100MHz
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material
28
Series
Inner Dimension
1.181" W x 0.049" H (30.00mm x 1.25mm)
Packaging
Tray
Outer Dimension
1.496" W x 0.364" H (38.00mm x 9.25mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Type
Flat
Length
0.984" (25.00mm)