VCAS06AP302R0LAT1A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VCAS06AP302R0LAT1A |
Description | VARISTOR 175V 2A 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 175 V 2 A Varistor Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 200 V |
Manufacturer KYOCERA AVX | Current - Surge 2 A |
Series | Energy 0.03J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 2 pF @ 1 MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Maximum AC Volts 21 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 30 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 150 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 175 V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |