VCAS06AP243R3LAT1A
DigiKey Part Number
478-10586-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10586-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10586-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS06AP243R3LAT1A
Description
VARISTOR 120V 3A 0603
Detailed Description
120 V 3 A Varistor Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VCAS06AP243R3LAT1A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
150 V
Current - Surge
3 A
Series
Energy
0.04J
Capacitance @ Frequency
3.3 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
17 V
Maximum DC Volts
24 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Varistor Voltage (Typ)
120 V