TPSB226K016Y0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 21 160
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 177
Similar
Similar
Direct
KEMET
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
In Stock: 3
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 600mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB226K016Y0600
DigiKey Part Number
TPSB226K016Y0600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB226K016Y0600
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V 1411
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V