TAJY107M016SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 22
In Stock: 745
In Stock: 975
In Stock: 149
In Stock: 76
In Stock: 750
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
TAJY107M016SNJ
DigiKey Part Number
TAJY107M016SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJY107M016SNJ
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJY107M016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
16 V