TAJY107K016SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 7 229
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm @ 100kHz
TAJY107K016SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJY107K016SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJY107K016SNJ
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TAJY107K016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V