TAJE106K050ANJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 3
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 34
In Stock: 74
Upgrade
KEMET
Vishay Sprague
In Stock: 19
Vishay Sprague
In Stock: 951
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 1Ohm
TAJE106K050ANJ
DigiKey Part Number
TAJE106K050ANJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJE106K050ANJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJE106K050ANJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
50 V