SR591C333KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 115
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR591C333KARTR1
DigiKey Part Number
SR591C333KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR591C333KARTR1
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)