SA102C561KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA102C561KAR
DigiKey Part Number
SA102C561KAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA102C561KAR
Description
CAP CER 560PF 200V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA102C561KAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%