KGM21NR71H393JM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 15 891
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 5 359
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
0.039 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGM21NR71H393JM
DigiKey Part Number
478-KGM21NR71H393JMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21NR71H393JM
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21NR71H393JM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)