KGM15ACG1H390GM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7 307
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
YAGEO
Direct
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
KEMET
KEMET
39 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
KGM15ACG1H390GM
DigiKey Part Number
478-KGM15ACG1H390GMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15ACG1H390GM
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM15ACG1H390GM Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)