KGM05ACG1H1R8BN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 117 604
Datasheet
Datasheet
Direct
Johanson Dielectrics Inc.
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
In Stock: 516
YAGEO
YAGEO
KEMET
KEMET
1.8 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1H1R8BN
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1H1R8BNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1H1R8BN
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1H1R8BN Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)