KC2016Z12.0000C15XXK
DigiKey Part Number
478-KC2016Z12.0000C15XXKTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KC2016Z12.0000C15XXKCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KC2016Z12.0000C15XXKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC2016Z12.0000C15XXK
Description
CLOCK OSCILLATOR,2.0X1.6X0.8MM S
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±30ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
6.5mA
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)