KC2016K80.0000C1GE00
DigiKey Part Number
478-KC2016K80.0000C1GE00TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KC2016K80.0000C1GE00CT-ND - Cut Tape (CT)
478-KC2016K80.0000C1GE00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC2016K80.0000C1GE00
Description
XTAL OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.6V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KC2016K80.0000C1GE00 Models
Category
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
8mA
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)