CKR05BX101KRV is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
In Stock: 168
KEMET
Image for CKR05BX101KRV is not available
CKR05BX101KRV
DigiKey Part Number
478-CKR05BX101KRV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR05BX101KRV
Detailed Description
100 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CKR05BX101KRV Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)