CKR05BX101KM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
100 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor BX Radial
CKR05BX101KM
DigiKey Part Number
478-CKR05BX101KM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR05BX101KM
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKR05BX101KM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Failure Rate
M (1%)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)