AU061A561FA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
AU061A561FA72A
DigiKey Part Number
478-AU061A561FA72ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU061A561FA72A
Description
LD SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)