APA0609101M025R
DigiKey Part Number
478-APA0609101M025RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-APA0609101M025RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-APA0609101M025RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA0609101M025R
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.386" (9.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm