1206GC102KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM31AR73D102KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM31AR73D102KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM31AR73D102KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206GC102KAT2A
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206GC102KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)