0805ZG475ZAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM21AV51A475ZUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AV51A475ZUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AV51A475ZUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805ZG475ZAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF -20%, +80% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805ZG475ZAT2A Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)